Om Herning Klatreklub

Herning Klatreklub er en forening medlem af Dansk Klatreforbund som er et specialforbund under DIF. Herning Klatreklubs formål er, at give medlemmerne mulighed for at dyrke klatring og bouldering under de bedst mulige betingelser, samt at formidle den sikkerhed og de færdigheder en sådan sport kræver.
Herning Klatreklubs daglige ledelse består af bestyrelsen som vælges af medlemmerne på generalforsamlingen en gang om året. Det er bestyrelsens opgave at varetage foreningens interesser og støtte op omkring alle frivillige kræfter.

Historie:
 • Herning Klatreklub blev stiftet i 2001 som en afdeling af DUI
  og fik lokaler i den gamle forbrænding på Ålykkevej 3.
 • I 2011 fejrer Herning Klatreklub 10 års jubilæum
 • I 2013 deltager Herning Klatreklub i Sport2Go
 • Herning Klatreklub flytter i 2014 til nye lokaler på Mørupvej 1-5
  og bliver en del af Kulturfabrikken.
 • I 2014 bliver Herning Klatreklub en del af Dansk Klatreforbunds
  “Klubudviklingsprojekt 2014-2018”
 • Herning Klatreklub stifter ny forening i 2015 og er ikke længere en del af DUI
 • Herning Klatrklub er en underafdeling af Kulturfabrikken

Medlemstal

I starten af 2018 var der 60 medlemmer fordelt med 35 junior og 25 senior klatrer.